Petr Suvorov

Email  
Vlastní web http://quetzalcoatlus.webnode.cz/
Datum narození  
Bydliště Praha
Zaměstnání / vzdělání Zoologie (PřF UK - RNDr.), Ekologie (FŽP ČZU - PhD.)
Oblíbené lokality
Počet druhů ČR 256
Počet druhů WP 387
Petr Suvorov
Pár slov o sobě

Ptáci mě sice vždycky zajímali, ale plnohodnotně se jim věnuji cca od roku 2005. Kvůli ornitologii jsem musel překopat celý svůj dosavadní styl života a stále ještě překopávám, což asi poněkud mé do té doby ryze nebiologické okolí vyvedlo (a ještě stále vyvádí) z rovnováhy. Od roku 2006 se snažím i fotit na poloamatérské úrovni (min. kvůli dokumentaci toho, co jsem viděl, protože deníček si nevedu). Ač jsem zoologii vystudoval, snažím se zachovat si i svůj amatérský pohled na ptáky (tj. mít radost z každého viděného druhu). Aktivně se zajímám o problematiku ptáků i jiných vybraných skupin živočichů v chovech ex situ (zoologické zahrady, soukromé chovy atp.).

Poslední přírůstky do birdlistu ČR

2017

4. jespáček ploskozobý (Limnicola falcinellus), 09. 09., Víceměřice, Jižní Morava

3. strakapoud bělohřbetý (Dendrocopos leucotos), 06. 07., Chvalčov, Střední Morava

2. volavka vlasatá (Ardeola ralloides), 24. 05., Pastvisko u Nesytu, Jižní Morava

1. vodouš štíhlý (Tringa stagnatilis), 23. 04., Mutěnické rybníky, Jižní Morava

2016

8. strnad malinký (Emberiza pusilla), 31. 12., Citov, Střední Morava

7. potáplice lední (Gavia immer), 03. 12., Dolní Benešov, Severní Morava

6. turpan černý (Melanitta nigra), 03. 12., Annínská jezera, Střední Morava

5. raroh velký (Falco cherrug), 04. 09., Pivín, Jižní Morava

4. sýkořice vousatá (Panurus biarmicus), 17. 07., Sedlec, Nesyt, Jižní Morava

3. budníček zelený (Phylloscopus trochiloides) - 11. 06., Praha - Hodkovičky

2. rákosník ostřicový (Acrocephalus paludicola) - 30. 04., Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava

1. orel skalní (Aquila chrysaetos) - 06. 02., Starý rybník, Pohořelice, Jižní Morava

2015

7. poštolka rudonohá (Falco vespertinus) - 04. 09., Střední Čechy

6. káně bělochvostá (Buteo rufinus) - 04. 09., Střední Čechy

5. racek středomořský (Larus michahellis) - 30. 08., Jižní Morava

4. kameňáček pestrý (Arenaria interpres)- 30. 08., Strachotín, Jižní Morava

3. břehouš rudý (Limosa lapponica) - 18. 07., Záhlinice, Střední Morava

2. labuť Bewickova (Cygnus bewickii) - 27. 03., Turovec, Jižní Čechy

1. zedníček skalní (Tichodroma muraria) - 03. 01., 1 ex, lom Klentnice, Jižní Morava

2014

6. morčák prostřední (Mergus serrator) - 07. 12., 1 M, pískovna Cítov, Střední Čechy

5. strakapoud jižní (Dendrocopus syriacus) - 30. 08., 1 ex, Strachotín, Jižní Morava 

4. kajka mořská (Somateria mollissima) - 09. 03., 1 F, Skašovský rybník, Střední Morava

3. sněhule severní (Plectrophenax nivalis) - 09. 03., 1 M, Břest, Střední Morava 

2. bažant královský (Syrmaticus reevesii) - 09. 03., 3 M + 1 F, Břest, Střední Morava

1. berneška rudokrká (Branta ruficollis) - 01. 02., 1 ex, Vlasatice, Jižní Morava

2013

5. jespák písečný (Calidris alba) - 15. 9., 3 ex, Vojkovice, Střední Čechy

4. jespák křivozobý (Calidris ferruginea) - 15. 9., 1 ex, Vojkovice, Střední Čechy 

3. linduška úhorní (Anthus campestris) - 1. 5. 2013, 1 ex, Jinačovice, Jižní Morava 

2. hoholka lední (Clangula hyemalis) - 4. 1. 2013, 1 juv., Střelecký ostrov, Praha 

1. potáplice žlutozobá (Gavia adamsii) - 1. 1. 2013, 1 ex, vodní nádrž Nové Mlýny, Jižní Morava

2012

13. berneška bělolící (Branta leucopsis) - 11. 11. 2012, 2 ex, pískovna Oplatil, Pardubice

12. potápka žlutorohá (Podiceps auritus) - 11. 11. 2012, 1 - 2 ex, pískovna Oplatil, Pardubice

11. čečetka tmavá (Carduelis cabaret) - 15. 9. 2012, cca 15 ex, Jizerka, Kořenov

10. sýc rousný (Aegolius funereus) - 15. 9. 2012, 1 ex, Jizerka, Kořenov

9. strnad zahradní (Emberiza hortulanum) - 25. 6. 2012, 1 M, Milovice, Střední Čechy

8. moták lužní (Circus pygargus) - 27.5.2012, 1 F, Korycany, Střední Čechy

7. orel královský (Aquila heliaca) - 19.5.2012, 4 ex, obora Soutok, Lanžhot

6. jespák šedý (Calidris temminckii) - 8.5.2012, Novohaklovský rybník, Českobudějovicko

5. pisila čáponohá (Himantopus himantopus) - 8.5.2012, 1 ex, Vrbenské rybníky, Českobudějovicko

4. ibis hnědý (Plegadis falcinellus) - 8.5.2012, 1 ex, Vrbenské rybníky, Českobudějovicko

3. racek žlutonohý (Larus fuscus) - 4.3.2012, 1 ex., nádrž Kyjice, Jirkov

2. racek mořský (Larus marinus) - 25.2.2012, 1 ex., nádrž Kyjice, Jirkov

1. racek šedý (Larus hyperboreus) - 28.1.2012, 1 ex., Vltava, Karlovy Lázně, Praha

2011

13. chaluha pomořanská (Stercorarius pomarinus) - 30.10.2011, 1 ex, Žehuňský rybník

12. skorec vodní (Cinclus cinclus) - 14. 9. 2011, 2 ex, Krupičkův Mlýn, Radonice, okres Benešov

11. volavka červená (Ardea purpurea) - 21.8.2011, 1 ex, Velký Tisý, jižní Čechy

10. vlha pestrá (Merops apiaster) - 10.7.2011, 6 ex, Střední Čechy

9. lelek lesní (Caprimulgus europaeus) - 21.5.2011, cca 10 ex, Bzenec, Hodonín 

8. rybák velkozobý (Sterna caspia) - 10.4.2011, 2 ex, Heřmaň, Českobudějovicko 

7. holub doupňák (Columba oenas) - 10.4.2011,1 ex, Heřmaň, Českobudějovicko 

6. slučka malá (Lymnocryptes minimus) - 9.4.2011, 2 ex, Českobudějovicko 

5. keptuška stepní (Vanellus gregarius) - 9.4.2011, 1 ex, Dasný, Českobudějovicko 

4. bělořit šedý (Oenanthe oenanthe) - 9.4.2011, 3 ex, Dasný, Českobudějovicko 

3. konopka žlutozobá (Carduelis flavirostris) - 20.2.2011, 30 ex., Dolní Věstonice, Jižní Morava

2. labuť zpěvná (Cygnus cygnus) - 31.1.2011, 6 ex., Labe, Neratovice

1. polák kaholka (Aythya marila) - 5. 1. 2011, 1 M, Labe v Čelákovicích

2010

26. šoupálek dlouhoprstý (Certhia familiaris) - 30.12.2010, 1 ex, Labe mezi Čelákovicemi a Řehačkou

25. kalous pustovka (Asio flammea) - 26.12.2010, 2 ex, Jirny u Prahy

24. kulík zlatý (Pluvialis apricaria) - 17.11.2010, 1 ex., Annínská jezera, Tovačov (PR, OL)

23. potápka rudokrká (Podiceps grisegena) - 17.11.2010, 3 ex., Annínská jezera, Tovačov (PR, OL)

5. potáplice severní (Gavia arctica) - 17.11.2010, 2 ex., Annínská jezera, Tovačov (PR, OL)

22. sýček obecný (Athene noctua) - 2.10.2010, 1 M, Praha - Trója (u Golfového klubu), hlas

21. lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca) - 18.8.2010, 1 juv., Čelákovice

20. chřástal kropenatý (Porzana porzana) - 28.7.2010, 1 ex, Bartošovické rybníky, Severní Morava

19. cvrčilka slavíková (Locustella luscinioides) - 28.7.2010, 1 ex, Bartošovické rybníky, Severní Morava

18. ibis posvátný (Threskiornis aethiopicus) - 26.7.2010, 1 ex, Ponětovice, Brno 

17. husice egyptská (Alopochen aegyptiacus) - 18.7.2010, 1 ex, Chomutov, Severní Čechy

16. bukáček malý (Ixobrychus minutus) - 18.7.2010, 1 ex, Hradecký rybník, Tovačov, Střední Morava

15. pěnice vlašská (Sylvia nisoria) - 29.5.2010, 1 ex, Duchcov, Most, Severní Čechy 

14. cvrčilka říční (Locustella fluviatilis) - 23.5.2010, 1 ex, Zbudovský rybník, Českobudějovicko

13. chřástal vodní (Rallus aquaticus) - 23.5.2010, 1 ex, Zbudovský rybník, Českobudějovicko

12. potáplice malá (Gavia stellata) - 8.5.2010, 2 ex., Rozkoš, Česká Skalice

11. rybák černý (Chlidonias niger) - 8.5.2010, 9 ex., Rozkoš, Česká Skalice

10. vodouš šedý (Tringa nebularia) - 8.5.2010, 3 ex., Rozkoš, Česká Skalice

9. kulík bledý (Pluvialis squatarola) - 8.5.2010, 1 ex., Rozkoš, Česká Skalice

8. kulík písečný (Charadrius hiaticula) - 8.5.2010, 1 ex., Rozkoš, Česká Skalice 

7. luňák červený (Milvus milvus) - 1.5.2010, 1 ex, Vtelno, Most, Severní Čechy 

6. krutihlav obecný (Jynx torquilla) - 1.5.2010, 1 ex, Vtelno, Most, Severní Čechy 

5. králíček ohnivý (Regulus ignicapilla) - 17.4.2010, 1 ex, Borová Lada

4. kalous ušatý (Asio otus) - 21.2.2010, cca 15 ex, Březí (BV, JM)

3. husa polní (Anser fabalis) + husa běločelá (Anser albifrons) - 20.2.2010, desítky ex, Nové Mlýny, Jižní Morava

2. turpan hnědý (Melanitta fusca) - 9.2.2010, 1 juv., Vltava v Tróji, Praha

1. hvízdák eurasijský (Anas penelope) - 16.1.2010, 1 M, Vltava v Tróji, Praha

Nejzajímavějsí pozorování ČR

labuť Bewickova (Cygnus bewickii) - 28. 03. 2015, Turovec, Jižní Čechy * potáplice žlutozobá (Gavia adamsii) - 1. 1. 2013, vodní nádrž Nové Mlýny, Jižní Morava * strnad zahradní (Emberiza hortulanum) - 25. 6. 2012, Milovice, Střední Čechy * ibis hnědý (Plegadis falcinellus) - 8.5.2012, Vrbenské rybníky, Jižní Čechy * racek šedý (Larus hyperboreus) - 28.1.2012, 1 ex., Vltava, Praha * keptuška stepní (Vanellus gregarius) - 9.4.2011, Dasný, Jižní Čechy

Nejzajímavějsí pozorování WP

racek velký (Ichthyaetus ichthyaetus) - 2017, Rumunsko

hýl azorský (Pyrrhula murina) - 2016, Azorské ostrovy

buřňáček Monteirův (Oceanodroma monteiroi) - 2016, Azorské ostrovy

modruška tajgová (Tarsiger cyanurus) - 2014, Finsko

břehule říční (Riparia riparia) - 2014, nejsevernější Norsko

vrána smaragdová (Corvus splendens) - 2013, Holandsko

husa sněžní (Chen caerulescens) - 2012, Holandsko

strnad cvrčivý (Emberiza cia) - 2010, Velká Británie

sup krahujový (Gyps ruepellii) - 2009, Španělsko

lyska hřebenatá (Fullica cristata) - 2009, Španělsko

berneška bělolící (Branta leucopsis) - 2006, Španělsko (mé první pozorování tohoto druhu)

Vybavení
Oblíbění ptáci nebo skupiny
stepní a mořští ptáci
Oblíbené lokality

Navštívené státy za účelem pozorování ptactva:

Evropa: A, CG (MNE), ES, EST, FI, GE, HR, HU, NE, NO, PL, PT (Açores), RO, SWE, UK

mimo Evropu: RU (asijská část)

Odkazy
http://quetzalcoatlus.webnode.cz/
Obrázky
Petr Suvorov Petr Suvorov
Mapa