Pěnice malá žije na východ od Kaspického moře a dosud nebyla nikdy pozorována v České republice. Její první výskyt u nás byl zaznamenán v sobotu 16. listopadu v keřích u Hradeckého rybníka v Tovačově. Jejím objevitelem se stal velmi zkušený ornitolog Lubomír Doupal z Olomouce.

Jde o jednu z nejmenších pěnic na světě, měří pouze 11 až 12 cm. Je podobná naší pěnici pokřovní, ale na rozdíl od ní je světle hnědá a má rezavý ocas s bílými krajními rýdovacími pery. Je velmi čilá a obvykle na sebe upozorní pocukáváním rezavým ocáskem, čímž připomíná chování našeho rehka domácího. Video první pěnice malé v ČR si můžete prohléhnout na videokanále Moravského ornitologického spolku:

Video Adolf Goebel:  http://youtu.be/PoP52yMjsoY
Video Jarmila Kačírková: http://youtu.be/jdPageZO7Hc

Výskyt pěnice malé v ČR je velkým překvapením pro všechny naše ornitology i přesto, že se velmi vzácně objevuje v západní Evropě. V těchto dnech byla objevena například i ve Španělsku. Do Evropy se ojediněle zatoulávají mladí nezkušení ptáci v době podzimního tahu. Pěnice malé hnízdí ve Střední Asii, od Kaspického moře přes Írán, na jihu Mongolska až po severozápadní Čínu a na zimu táhnou do Indie, na Arabský poloostrov a do severovýchodní Afriky.

Pěnice malá (Sylvia nana) se pravděpodobně stane 407. ptačím druhem České republiky. V letošním roce jde již o třetí nový ptačí druh, který byl zjištěn v ČR a všechny tyto prvovýskyty byly zaznamenány ornitology v Olomouckém kraji.

405. ptačím druhem ČR se stal dne 4. září sedmihlásek malý (Hippolais caligata), kterého odchytili a okroužkovali ornitologové v Jeseníkách na Červenohorském sedle. Dalším 406. druhem ČR se stal budníček temný (Phylloscopus fuscatus), který byl také odchycen a okroužkován na Červenohorském sedle, a to 11. října.

Zjištění tří nových druhů ptáků v České republice za poslední tři měsíce je důkazem, že i u nás doma je možno objevovat dosud nezjištěné druhy ptáků.

Foto: Jarmila Kačírková

Foto: Jarmila Kačírková

Jen přihlášení mohou komentovat