P2210112 husice Krcman 250

Obr. 1.: Štěrkovna Krčmaň, Krčmaň, 19. 9. 2015, foto Jiří Šafránek.

Husice nilská byla donedávna u nás považována za velmi vzácného zatoulance z Afriky. V posledních letech se ale s nimi setkáváme ve volné přírodě stále častěji, dokonce i s mláďaty. V minulém století se již úspěšně aklimatizovaly v Anglii a v Nizozemí a odtud se nyní šíří i do střední Evropy.

Husice nilska1 foto J Kacirkova 865

Obr. 2.: Hradecký rybník, Tovačov, 29. 7. 2013, foto Jarmila Kačírková.

V České republice byla poprvé zjištěna na jižní Moravě v roce 1995, poté se objevila ve středních Čechách (1999), následoval výskyt ve východních Čechách (2002) a zároveň i na střední Moravě (2002). Nejdříve šlo o ojedinělé výskyty jednotlivých ptáků, ale později o celé páry a v roce 2010 bylo poprvé u nás zjištěno i úspěšné hnízdění v severních Čechách na rybníce Kamenný v Chomutově.

Husice nilska foto J Kacirkova 865

Obr. 3.: Křenovský rybník, Tovačov, 3. 8. 2011, foto Jarmila Kačírková.

V roce 2011 zaznamenali ornitologové dokonce tři úspěšná hnízdění tohoto exotického druhu v Ústeckém kraji, opět v Chomutově a další v Duchcově a v Počeradech. V tomtéž roce se již třetím rokem pokoušel zahnízdit další pár na Hradeckém rybníku v Tovačově. První dvě mláďata se zde ale objevila až v roce 2013. V následujícím roce vyvedl tovačovský pár 6 mláďat, ale od roku 2015 se přemístil na štěrkovnu u Krčmaně, kde vyvedl 9 mláďat. V letošním roce (2016) opět zahnízdil asi stejný pár u Krčmaně a nyní se stará o 9 mláďat. V sousední obci Majetín letos zahnízdil další pár husic a mají 4 mláďata.

husice nilska foto J Havranek 865

Obr. 4.: Hradecký rybník, Tovačov, 7. 6. 2014, foto Jan Havránek.

I přesto, že jde o nepůvodní druh, který do naší fauny podle odborníků nepatří, asi těžko někdo zabrání jeho dalšímu šíření. Každopádně jde o velmi pěkné ptáky. Pokud stojí na břehu, tak nejde přehlédnout jejich dlouhé růžovofialové nohy.

Husice nilska foto C Cihalik 865

Obr. 5.: Křenovský rybník, Tovačov, 22. 3. 2015, foto Čestmír Číhalík.

Husice nilská je o trochu menší než husa velká. V letu má výrazné bílé plochy v křídlech. Je šedohnědá s tmavě hnědou skvrnou kolem oka a má zelenou pásku v křídle. Samec i samice jsou stejně zbarveni.

Husice nilska foto2leti C Cihalik

Obr. 6.: Hradecký rybník, Tovačov, 13. 5. 2013, foto Čestmír Číhalík.

Ornitologové budou sledovat další vývoj a rozšíření husice nilské u nás a uvítají jakékoli informace od veřejnosti, rybářů i myslivců. Pokud se někde u vás husice nilské vyskytnou, vložte prosím jejich pozorování do http://birds.cz/avif/, nebo dejte vědět do Moravského ornitologického spolku (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Vaše pozorování i fotografie těchto pozoruhodných ptáků pomohou odborníkům při mapování míst jejich výskytu v ČR.

Zdroje informací: Vlastní pozorování a http://fkcso.cz/, http://birds.cz/avif/.

Jen přihlášení mohou komentovat