klub 300 foto

Foto: Jiří Šafránek

Konec dubna a začátek května je obdobím, kdy vrcholí jarní tah ptactva a také se u nás objevují vzácní zatoulanci. V těchto dnech se na stření Moravě objevila volavka vlasatá, lyskonoh ploskozobý a ibis hnědý. Ornitologové jsou proto nadšeni.

DSCN5170 vol vlas 3x

 Foto: Jiří Šafránek

Volavka vlasatá se zdržovala od 29. dubna na Zámeckém rybníku v Chropyni. Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se výjimečně zatoulává. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou. Naposledy byla pozorována 5. května a nyní se může vyskytovat i na jiném rybníku v okolí.

DSCN6843 lys plo

 Foto: Jiří Šafránek

Dalším výjimečným druhem je lyskonoh ploskozobý, který hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky. Ve střední Evropě se objevuje velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě. Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů. Patří mezi bahňáky, ale na rozdíl od většiny z nich neloví červy v bahně, ale hmyz na hladině. Při lovu potravy plave na hladivě a v těchto dnech se zdržuje v novém biocentru u Senice na Hané.

DSCN7072 ibis

 Foto: Jiří Šafránek

Třetí ornitologickou raritou je ibis hnědý, který pochází z jižní Evropy. Je tmavě hnědý se zeleným leskem na křídlech. Má dlouhý zahnutý zobák, pomocí kterého loví drobné mokřadní živočichy. U nás se vyskytuje velmi vzácně a nyní jej můžete vidět na Záhlinických rybnících.

Pozorovatelé ptáků v těchto dnech objíždějí nejen mokřadní lokality, ale i pole a polní hnojiště, protože všude je možné najít nějakou ornitologickou raritu. Jako je například i rybák dlouhoocasý, kulík hnědý nebo linduška rudokrká.

 

Videa: Zdeněk Abrahámek

Volavka vlasatá v Chropyni: https://youtu.be/N1RnFmsnc8o

Ibis hnědý v Záhlinicích: https://youtu.be/hVpMKw44Hgs

Lyskonoh ploskozobý v Senici na Hané: https://youtu.be/0ZUJxivdHr0