Tomáš Kedzior

Email  
Vlastní web https://bandzone.cz/tomaskedzior
Datum narození 3.1.1974
Bydliště Olomouc
Zaměstnání / vzdělání moderátor, hudebník
Oblíbené lokality kdekoli ve společnosti ptáků
Počet druhů ČR 270
Počet druhů WP 0
Tomáš Kedzior
Pár slov o sobě

Ptáci mě baví čím dál více. Od nezávazného pozorování pár let zpátky to došlo tak daleko, že jsem se v roce 2021 rozhodl průběžně zapisovat do databáze eBird (a semtam i do Avifu). Když se počet mých druhů dostal k číslu 100, nevěřil jsem, že tolik ptáků dokážu rozpoznat. Od doby, co jsem překročil 150, nevycházím z údivu. A po překonání 200 (v květnu 2022) jsem už opravdu v sedmém nebi. Některé druhy objevili zkušenější kolegové na společné vycházce, ale naprostou většinu druhů jsem pozoroval a identifikoval sám. Rok 2022 byl pro mě prvním Velkým rokem, během něhož jsem pozoroval 240 druhů ptáků na území České republiky, z toho naprostou většinu v Olomouckém kraji.

Poslední přírůstky do birdlistu ČR
Nejzajímavějsí pozorování ČR

jaro 2023 - doslova neuvěřitelné druhy během dvou týdnů. Spoluobjevený ibis hnědý v Záhlinicích, volavka vlasatá v Chropyni, lyskonoh ploskozobý v Senici na Hané a k tomu vlastnoočně nalezený moták stepní u Dolní Sukolomi a konečně spatřený kolpík bílý (Záhlinice), za nímž nebylo třeba jezdit do Českých Budějovic.

9/2021 - výlet na Opavsko ve společnosti Tomáše Grima, Matěje Tvarůžky a Pavla Kunetka. Začalo to kamenáčkem pestrým na odkališti v Opavě-Vávrovicích a pokračovalo legendárním Matějovým výkřikem "keptuškááá"  - keptuškou stepní na Kozmických ptačích loukách. K tomu několik dosud neviděných jespáků a vodoušů či krásný chřástal vodní.

7/2022  - hledání káně bělochvosté na polích u Hulína trvalo jen deset minut... když se vznesla přímo nad nás a nechala se pozorovat a fotit. Neskutečná nádhera.

Nejzajímavějsí pozorování WP
Vybavení

Samozřejmě Svensson. Binokulár Nikon Prostaff 5 (12x50), od června 2022 konečně také stativák Meopta MeoPro 80HD, dokumentační ultrazoom Lumix.

Oblíbění ptáci nebo skupiny
červenka obecná, skorec vodní, vodouš kropenatý, luňák červený
Oblíbené lokality

Tovačov, Záhlinice, Pohořany, řeka Bystřice v Olomouci

Odkazy
https://www.facebook.com/tomaskedziorbaskytara
Mapa