Velký rok je ptáčkařská soutěž – cílem je pozorovat co největší počet druhů v kalendářním roce na vymezeném území. Tím je zpravidla země, kontinent, nebo celý svět.
V roce 2022 jsem na zakázku od dvou českých nakladatelství (Albatros a Grada) vyrazil dofocovat některé městské a invazní druhy ptáků pro dvě knížky (na obou projektech dělám k letošku rovných 10 let, proto jen „dofocování“). Epicentry výskytu invazních ptáků v Evropě je Velká Británie a Iberský poloostrov – oblasti, které se ptačí osádkou podstatně liší. Nevyhnutelně mi tedy začaly „nabíhat druhy“.
Ke svému velkému překvapení jsem ale až pozdě v létě zjistil, že vedu mezinárodní roční žebříček eBird pro Západní palearkt (WP). Můj první dojem: „Prostě mám štěstí, že se letos do WP Velkého roku zjevně nikdo další nepustil.“ Omyl: při zpětném pohledu v tomto směru rok 2022 nebyl vůbec výjimečný (viz dále).
Promarnit šanci na „něco lepšího,“ co se samo nabízí, je samozřejmě škoda (ať už je „tím lepším“ v životě cokoli). Takže jsem ihned rozšířil seznam cílových zemí o dvě, které leží na okraji WP a nabízejí tedy největší šanci na dosažení zajímavějšího rekordu, než kdybych nesešlápl plyn až na podlahu. Krom toho jsem pro sichr „zabejčil“ i na twitchingu.
Výsledkem byl jakýsi improvizovaný Malý velký rok – malý proto, že začít až poté, co je půlka roku pryč, není zrovna strategické 😉 Nicméně v covidovém roce 2020 mi pozdní start (v květnu) pořád stačil k 1. místu v Malém velkém roce v ČR. Ovšem za cenu toho, že jsem musel skoro všechnu práci odložit až na rok následující. Od května do prosince 2020 jsem totiž strávil rovných 70 % dní v terénu (4,9 dne v týdnu průměrně = ptáčkaření na plný úvazek). Těch zbylých 30 % dní jsem pak z velké části spotřeboval přípravou a zpracováním materiálu. Tak proč to nezkusit na mezinárodním kolbišti?
A vida, vyšlo to. A to ještě mnohonásobně líp, než bych si troufl zdát – rekordů totiž padlo jednou ranou hned několik (viz přehled dole). „Zdát“ i proto, že kdybych se v čemsi jako Big Year neocitl shodou pracovních okolností, plánovaně bych se do něj nikdy nepustil.
Rekordy jsou, myslím si, vlastně jen takové „patníky u cesty“. Hlavní je množství zážitků, nejen ptáčkařských – v roce 2022 to bylo dávka jak za téměř celý život ve WP předtím dohromady.
K sepsání zkušeností z několikanásobně rekordního velkého roku se hned tak nedostanu. Poznatků, příhod, překvapení a taky fotek je spíš na knihu. Tak zatím jen stručný sumář čísel – ty jdou sepsat, na rozdíl od zážitků, rychle. Pro inspiraci i jako varování, pokud se taky zblázníte a do Big Year pošetilosti se pustíte 😉
Little Big Year WP 2022 v číslech:
- 13 WP zemí (z toho 2 jen pár hodin, ale s pozorováními; + 1 země mimo WP)
- 223 dní v terénu, z toho:
- 102 dní ve WP mimo ČR
- 18 dní mimo WP
- 103 dní v ČR (nepočítám dny jen s náhodnými pozorováními a logistickými přesuny)
- 94 spolupozorovatelů (poděkování níže)
- 33 357 záběrů na zrcadlovku (přesně)
- 15 000 záběrů na mobil (odhad)
- 1 150 eBird seznamů (většinou /1 044/ úplné seznamy)
- 438 foto-zdokumentovaných druhů ve WP
- 4 216 dokladových fotek v Macaulay Library (zahrnuje i ne-WP, protože filtry neumí WP). Už jen tohle číslo dokládá, že Velký rok není jen o ptáčkaření – třídění, zpracování, zálohování a uploadování fotek zabralo dalších cca 35 dní celodenních šicht (a zatím není dokončeno).
- 499 pozorovaných druhů ptáků podle IOC (501 podle eBird) – to přibližně, protože žádný přesný objektivní počet samozřejmě neexistuje, viz taxonomické neshody v tom, co vůbec jsou druhy (např. čečetky, vrány, pěnkavy, červenky, buřňáci atd. – něco se brzy snad sloučí, něco jiného téměř jistě rozdělí)
- 11 dalších druhů podle eBird v kategorii „uprchlíci“ (k dnešnímu dni)
- 108 liferů (tj. včetně ne-WP)
- 63 WP liferů (první až v květnu – jasná známka, že tento Velký rok byl ve skutečnosti Malý 😊 )
- 4 ČR lifery
Soutěžní výsledky (v pořadí důležitosti):
- Místo v celkové Top 10 nejdelších yearlistů v historii WP ptáčkaření, vedle jmen jako Lee Evans (zakladatel britského Klubu 400) nebo Erik Rask („Švédi“, absolutní historický rekord s mega-extrémním náskokem – zjevně nedělali Big Year jako „bokovku v při práci“ tak jako já a asi většina ostatních 😉 ). Jaké konkrétní místo ale těžko říct – některé starší rekordy jsou založené na v eBirdu neakceptovaných seznamech (George Green), nebo soukromém pojetí taxonomie (Lee Evans) – srovnávat hrušky s jabkama samozřejmě ale rozumně nelze. Za podrobnosti a historický přehled nejdelších WP yearlistů díky Honzovi Ebrovi.
- 3. nejvyšší počet druhů na ročním WP seznamu v eBirdu vůbec, nebo dokonce 2. za „Švédy“ – opět viz G. Green a jeho 2. historické místo s jediným neakceptovaným sumárním eBird seznamem bez dostupné dokumentace.
- 1. místo v ročním WP žebříčku 2022 na eBird. S velkým náskokem (skoro 100 druhů) před druhou příčkou, kterou obsadil španělský profi birding guide.
- První české 1. místo v jakémkoli mezinárodním eBird žebříčku.
- Historický (tj. celkový) český WP Yearlist rekord; ten předešlý (Honza Grünwald 2019) překonán o víc než 100 druhů.
- 1. místo v ročním WP žebříčku na K300, s velkým náskokem (přes 100 druhů) před druhou příčkou (Honza Ebr)
- 2. člen K300, který překonal hranici 600 druhů v životním WP seznamu.
- 1. místo v životním žebříčku gWP na K300 s 647 druhy. Jak znám Honzu Ebra, dlouho mi to 1. místo nezůstane 😉
Vlastně jsem dřív ani netušil, v čem všem lze birdersky soutěžit a udělat „zářez“… 😉
Nicméně, všechna tahle čísla a rekordy jsou jen legrace. Kdyby se totiž někdo na Big Year ve WP vrhl cíleně (a ne jen jako na doplňkovou aktivitu při focení ptáků převážně v chudých městských biotopech jako já), překoná hranici 600 druhů levou zadní… a třeba i ty (zaslouženě legendární) Švédy s jejich neuvěřitelným zásekem 759 druhů 😉
KEEP ON BIRDING!
PS: O zážitcích z poněkud intenzivnějšího ptáčkaření, než asi bývá obvyklé, jsem pro inspiraci připravil promítání. Případné termíny promítání u mě na webu.
Poděkování
Za technickou podporu velice děkuji firmě Meopta.
A velký dík všem, kdo se mnou v roce 2022 sdíleli radost z čerstvého vzduchu a občas i nějaký ten opeřený bonus 😉 Chronologicky (a bez ohledu na délku času společně strávenou):
Jitka Měšťáková
Petr Jašek
Zdeněk Němeček
Marek Přidal
Ema Spáčilová
Jiří Barták
Jozef Kuzma
Viliam Šumichrast
Abdulaziz Hussain Ali Alyousef
PS: Kdo byli ti izraelští birdeři, se kterýma jsme v zářijové noci hledali v kruhových polích u Yotvaty výra bledého, netuším (zahlídli ho jen oni); stejně tak si nepamatuju ID x dalších náhodně potkaných ptáčkařů (na y místech); ale pamatuju se, že byli vždy ochotní poskytnout info nebo prostě jen pokecat, sdílet zážitky – díky všem, bez vás by ten Little Big Year nebyl tak… Velký (a tím nemyslím počet druhů 😉 ).