KW26716 Coracias benghalensis NEF DxO DeepPRIME corr

Velký rok je ptáčkařská soutěž – cílem je pozorovat co největší počet druhů v kalendářním roce na vymezeném území. Tím je zpravidla země, kontinent, nebo celý svět.

V roce 2022 jsem na zakázku od dvou českých nakladatelství (Albatros a Grada) vyrazil dofocovat některé městské a invazní druhy ptáků pro dvě knížky (na obou projektech dělám k letošku rovných 10 let, proto jen „dofocování“). Epicentry výskytu invazních ptáků v Evropě je Velká Británie a Iberský poloostrov – oblasti, které se ptačí osádkou podstatně liší. Nevyhnutelně mi tedy začaly „nabíhat druhy“.

Ke svému velkému překvapení jsem ale až pozdě v létě zjistil, že vedu mezinárodní roční žebříček eBird pro Západní palearkt (WP). Můj první dojem: „Prostě mám štěstí, že se letos do WP Velkého roku zjevně nikdo další nepustil.“ Omyl: při zpětném pohledu v tomto směru rok 2022 nebyl vůbec výjimečný (viz dále).

Promarnit šanci na „něco lepšího,“ co se samo nabízí, je samozřejmě škoda (ať už je „tím lepším“ v životě cokoli). Takže jsem ihned rozšířil seznam cílových zemí o dvě, které leží na okraji WP a nabízejí tedy největší šanci na dosažení zajímavějšího rekordu, než kdybych nesešlápl plyn až na podlahu. Krom toho jsem pro sichr „zabejčil“ i na twitchingu.

Výsledkem byl jakýsi improvizovaný Malý velký rok – malý proto, že začít až poté, co je půlka roku pryč, není zrovna strategické 😉 Nicméně v covidovém roce 2020 mi pozdní start (v květnu) pořád stačil k 1. místu v Malém velkém roce v ČR. Ovšem za cenu toho, že jsem musel skoro všechnu práci odložit až na rok následující. Od května do prosince 2020 jsem totiž strávil rovných 70 % dní v terénu (4,9 dne v týdnu průměrně = ptáčkaření na plný úvazek). Těch zbylých 30 % dní jsem pak z velké části spotřeboval přípravou a zpracováním materiálu. Tak proč to nezkusit na mezinárodním kolbišti?

A vida, vyšlo to. A to ještě mnohonásobně líp, než bych si troufl zdát – rekordů totiž padlo jednou ranou hned několik (viz přehled dole). „Zdát“ i proto, že kdybych se v čemsi jako Big Year neocitl shodou pracovních okolností, plánovaně bych se do něj nikdy nepustil.

Rekordy jsou, myslím si, vlastně jen takové „patníky u cesty“. Hlavní je množství zážitků, nejen ptáčkařských – v roce 2022 to bylo dávka jak za téměř celý život ve WP předtím dohromady.

K sepsání zkušeností z několikanásobně rekordního velkého roku se hned tak nedostanu. Poznatků, příhod, překvapení a taky fotek je spíš na knihu. Tak zatím jen stručný sumář čísel – ty jdou sepsat, na rozdíl od zážitků, rychle. Pro inspiraci i jako varování, pokud se taky zblázníte a do Big Year pošetilosti se pustíte 😉 

 

Little Big Year WP 2022 v číslech:

  • 13 WP zemí (z toho 2 jen pár hodin, ale s pozorováními; + 1 země mimo WP)
  • 223 dní v terénu, z toho:
    • 102 dní ve WP mimo ČR
    • 18 dní mimo WP
    • 103 dní v ČR (nepočítám dny jen s náhodnými pozorováními a logistickými přesuny)
  • 94 spolupozorovatelů (poděkování níže)
  • 33 357 záběrů na zrcadlovku (přesně)
  • 15 000 záběrů na mobil (odhad)
  • 1 150 eBird seznamů (většinou /1 044/ úplné seznamy)
  • 438 foto-zdokumentovaných druhů ve WP
  • 4 216 dokladových fotek v Macaulay Library (zahrnuje i ne-WP, protože filtry neumí WP). Už jen tohle číslo dokládá, že Velký rok není jen o ptáčkaření – třídění, zpracování, zálohování a uploadování fotek zabralo dalších cca 35 dní celodenních šicht (a zatím není dokončeno).
  • 499 pozorovaných druhů ptáků podle IOC (501 podle eBird) – to přibližně, protože žádný přesný objektivní počet samozřejmě neexistuje, viz taxonomické neshody v tom, co vůbec jsou druhy (např. čečetky, vrány, pěnkavy, červenky, buřňáci atd. – něco se brzy snad sloučí, něco jiného téměř jistě rozdělí)
  • 11 dalších druhů podle eBird v kategorii „uprchlíci“ (k dnešnímu dni)
  • 108 liferů (tj. včetně ne-WP)
  • 63 WP liferů (první až v květnu – jasná známka, že tento Velký rok byl ve skutečnosti Malý 😊 )
  • 4 ČR lifery

 

Soutěžní výsledky (v pořadí důležitosti):

  • Místo v celkové Top 10 nejdelších yearlistů v historii WP ptáčkaření, vedle jmen jako Lee Evans (zakladatel britského Klubu 400) nebo Erik Rask („Švédi“, absolutní historický rekord s mega-extrémním náskokem – zjevně nedělali Big Year jako „bokovku v při práci“ tak jako já a asi většina ostatních 😉 ). Jaké konkrétní místo ale těžko říct – některé starší rekordy jsou založené na v eBirdu neakceptovaných seznamech (George Green), nebo soukromém pojetí taxonomie (Lee Evans) – srovnávat hrušky s jabkama samozřejmě ale rozumně nelze. Za podrobnosti a historický přehled nejdelších WP yearlistů díky Honzovi Ebrovi
  • 3. nejvyšší počet druhů na ročním WP seznamu v eBirdu vůbec, nebo dokonce 2. za „Švédy“ – opět viz G. Green a jeho 2. historické místo s jediným neakceptovaným sumárním eBird seznamem bez dostupné dokumentace.
  • První české 1. místo v jakémkoli mezinárodním eBird žebříčku.
  • Historický (tj. celkový) český WP Yearlist rekord; ten předešlý (Honza Grünwald 2019) překonán o víc než 100 druhů.
  • 2. člen K300, který překonal hranici 600 druhů v životním WP seznamu.

Vlastně jsem dřív ani netušil, v čem všem lze birdersky soutěžit a udělat „zářez“… 😉

 

Nicméně, všechna tahle čísla a rekordy jsou jen legrace. Kdyby se totiž někdo na Big Year ve WP vrhl cíleně (a ne jen jako na doplňkovou aktivitu při focení ptáků převážně v chudých městských biotopech jako já), překoná hranici 600 druhů levou zadní… a třeba i ty (zaslouženě legendární) Švédy s jejich neuvěřitelným zásekem 759 druhů 😉

KEEP ON BIRDING!

 

PS: O zážitcích z poněkud intenzivnějšího ptáčkaření, než asi bývá obvyklé, jsem pro inspiraci připravil promítání. Případné termíny promítání u mě na webu.

 

Poděkování

Za technickou podporu velice děkuji firmě Meopta.

A velký dík všem, kdo se mnou v roce 2022 sdíleli radost z čerstvého vzduchu a občas i nějaký ten opeřený bonus 😉 Chronologicky (a bez ohledu na délku času společně strávenou):

Tereza Hladká

Mark E. Hauber

Kulbhushansingh Suryawanshi

Vojtěch Hönig

Alyx Cullen

František Šnejdar

Pavel Ondra

Tomáš Kedzior

Gedeon Kašpar

Jindra Sedláček

Libor Schröpfer

Pavel Růžek

Milan Haas

Pavel Kunetek

Matěj Tvarůžka

Lumír Pilch

Libor Vaicenbacher

Zdeněk Valeš

Jitka Měšťáková

Luboš Klikar

Jaroslav Bažant

Jana Danzmajerová

Vojtěch Danzmajer

Jiří Šafránek

Petr Jašek

Jenda Havránek

Honza Grünwald

Jiljí Sitko

Pavel Mezulián

Karel Zámečníček

Zdeněk Němeček

Pavel Pipek

Martin Vymazal

Jana Borovková

Michal Šindel

Martin Šerek

Michal Jakubec

Ivana Ebrová

Jan Ebr

Den Mather

Zuzana Myšková

John Murray

Nathalie Mahieu

Patrik Spáčil

David Spáčil

Petr Zobač

Karel Poprach

Marek Přidal

Martin Přidal

Honza Vidlař

František Spáčil

Ema Spáčilová

José Ignacio Huertas Gómez

Juan Pérez

Vicent Esteller Turlo

José Manuel Ortega Pérez

Yeray Seminario

Jiří Sviečka

Lenka Harmáčková

Jiří Mezulián

Jaroslav Zeman

Leona Zemanová

Jarmila Kačírková

Zdeněk Abrahámek

Jan Studecký

Roman Figura

Pavel Shromáždil

Jiří Barták

Stanislav Harvančík

Jozef Kuzma

Viliam Šumichrast

Shachar Shalev

Eldad Golan

David Havel

Ondřej Prosický

Martin Mecnarowski

Martin Pelánek

Martin Procházka

Tsila Franki

Richard Schnürmacher

Miloslav Mišík

Milan Janoušek

Jiří Mach

Marie Nováková Balášová

Miloš Peitner

Libor Praus

Dan Bárta

Zdeněk Suchý

David Nejedlo

Jiří Zykmund

Karel Holubička

Juraj Benčík

Abdulaziz Hussain Ali Alyousef

Lukáš Hamáček

PS: Kdo byli ti izraelští birdeři, se kterýma jsme v zářijové noci hledali v kruhových polích u Yotvaty výra bledého, netuším (zahlídli ho jen oni); stejně tak si nepamatuju ID x dalších náhodně potkaných ptáčkařů (na y místech); ale pamatuju se, že byli vždy ochotní poskytnout info nebo prostě jen pokecat, sdílet zážitky – díky všem, bez vás by ten Little Big Year nebyl tak… Velký (a tím nemyslím počet druhů 😉 ).

Jen přihlášení mohou komentovat

Poslední obrázky v galerii

  • snovatec
  • Tetřívek obecný
  • Tetřívek obecný
  • Tetřev hlušec
  • Tetřev hlušec
  • Tetřev hlušec
  • Tetřev hlušec
  • Sojka zlověstná