V pořadí už páté setkání příznivců birdwatchingu se uskutečnilo ve dnech 3.-5.5.2013 na jihu Moravy. Ubytováni jsme byli v kempu Free Star ve Strachotíně u břehů Vodního díla Nové Mlýny a s výhledem na Pálavu. Setkání se zúčastnilo celkem 29 pozorovatelů ptáků včetně jejich rodinných příslušníků.
Seznam zúčastněných
Robert Doležal, Jožka Chytil, Franta Kopecký, Jirka Ševčík, Jarda Závora, Zdeněk Souček, Láďa Jasso, Jirka Malina, Jan Studecký s otcem, Martin Došlý, Hana Vytopilová, Milada Haasová s dcerou, David Lučan, Petr Podzemný, Petr Shromáždil s přítelkyní, Jarda Vaněk s manželkou, Lojza Holub, Aleš Regner, Luboš Novák s manželkou, Adolf Goebel, Jarmila Kačírková, Pavel Vojtěchovský a Renata Hasilová s manželem.
Setkání začalo neformálním posezením v restauraci kempu v pátek večer. Ještě před tím většina pozorovala vlaštovky obecné (Hirundo rustica), břehule říční (Riparia riparia), racky a rybáky obecné (Sterna hirundo) nad hladinou novomlýnské nádrže. Inspirací k prohlížení vlaštovek nám bylo čerstvé pozorování vlaštovky skalní v Tovačově a Kroměříži.
Páteční posezení v kempu Free Star. Foto Ladislav Jasso
Sobotní exkurze začala společným odjezdem v 6 hodin ráno. První zastávkou se stal menší mokřad u Velkých Bílovic. Z porostů rákosu se ozývala cvrčilka slavíková (Locustella luscinioides), slavík modráček (Luscinia svecica), rákosníci proužkovaní (Asrocephalus schoenobaenus) a také vzácnější sýkořice vousaté (Panurus biarmicus). Na bahnech jsme pozorovali kromě jiného i pět jespáků šedých (Calidris temminckii), vodouše rudonohé (Tringa totanus), husy velké (Anser anser) a jednu husu běločelou (Anser albifrons). Tady se k nám přidali ornitologové ze střední Moravy, kteří brzy ráno pozorovali v Kroměříži vlaštovku skalní (Cecropis daurica).
Sýkořice vousatá. Foto Martin Došlý
Pozorování ptáků u Velkých Bílovic. Foto Jaroslav Vaněk
Další zastávkou této celodenní exkurze se staly známé Mutěnické rybníky. Naši pozornost upoutaly zejména potápky černokrké (Podiceps nigricollis), rybáci černí (Chlidonias niger) a dva rybáci bělokřídlí (Chlidonias leucopterus). Na ostrově rybníka Třetí Zbrod hnízdil pár racků černohlavých (Larus melanocephalus). Ze šplhavců byl v této lokalitě pozorován strakapoud malý (Dendrocopos minor) a strakapoud jižní (Dendrocopos syriacus).
Kvakoš noční u Mutěnických rybníků. Foto Martin Došlý
Zamokřená pole u Lanžhota nepřinesla tentokrát žádné překvapení. Krátká zastávka u nákupního centra Tesco v Břeclavi byla doprovázená zpěvem několika chocholoušů obecných (Galerida cristata), které na několik minut umlčel přeletující krahujec obecný (Accipiter nisus).
Na hladině Hlohoveckého rybníka se zdržovaly desítky zrzohlávek rudozobých (Netta rufina) a osm husic liščích (Tadorna tadorna). Na bahnech jsme pozorovali jespáky bojovné (Philomachus pugnax), vodouše bahenní (Tringa glareola) a jednoho tenkozobce opačného (Recurvirostra avosetta). Někteří z nás ještě pozorovali volající pár orlů mořských (Haliaeetus albicilla) a holuba doupňáka (Columba oenas). Jenom krátce jsme se zastavili na hrázi rybníku Nesyt a sledovali přelet ostříže lesního (Falco subbuteo). Sobotní podvečer jsme strávili v kempu ve Strachotíně. Někdo si došel na večeři do blízké restaurace, jiní pozorovali ptáky na hrázi Novomlýnské nádrže.
U Hlohoveckého rybníka. Foto Ladislav Jasso
Kromě hlavní exkurze, při které jsme navštívili šest zajímavých lokalit jižní Moravy, se někteří účastníci vydali i jiným směrem. Jedna skupina navštívila Pouzdřanskou step, kde kromě jiného pozorovali vlhy pestré (Merops apiaster) a dudka chocholatého (Upupa epops), druhá skupina v oboře Soutok sledovala orla královského (Aquila heliaca) a výra velkého (Bubo bubo) a třetí skupina se vydala do Kroměříže hledat v centru města vlaštovku skalní, ale tentokrát už nebyli úspěšní.
S přicházejícím večerem jsme společně usedli ke stolům před sklípkem u Strachotínského rybníka. Degustace vína byla obohacená o pozorování orla mořského přeletujícího několikrát kolem nás a o zpívající slavíky obecné (Luscinia megarhynchos). Debata o ptácích, birdwatchingu nebo třeba o pravidlech soutěže se pod širým nebem protáhla až do půlnoci.
Posezení u sklípku ve Strachotíně. Foto Ladislav Jasso
V neděli jsme navštívili další významnou ornitologickou a botanickou lokalitu jižní Moravy – Pouzdřanskou step. Na jižních svazích právě kvetl kavyl a na mnoha místech začínal rozkvétat katrán tatarský. Z ptáků jsme největší pozornost věnovali vlhám pestrým a pěnicím vlašským (Sylvia nisoria). Někteří z nás pozorovali i bramborníčky hnědé (Saxicola rubetra), ťuhýka obecného (Lanius collurio), lejska černohlavého (Ficedula hypoleuca) nebo hrdličky divoké (Streptopelia turtur). Před polednem jsme se pod sluncem ozářenými svahy Pouzdřanské stepi rozloučili a většina účastníků setkání se vydala na cestu domů. Pouze birdwatcheři ze středních a východních Čech se rozhodli cestovat domů oklikou přes střední Moravu.
Na Pouzdřanské stepi. Foto Ladislav Jasso
Na Němčickém rybníku u Záhlinic pak pozorovali desítky vodoušů bahenních, vodouše tmavé (Tringa erythropus) a šedé (Tringa nebularia), volavku stříbřitou (Egretta garzetta) a nakonec našli i vzácného jespáka skvrnitého (Calidris melanotos). Pro úplnost je potřeba zmínit, že se jedna skupina účastníků setkání v neděli rozjela na jih do Rakouska a tam pozorovali jedenáct dropů velkých (Otis tarda).
Jespák skvrnitý na Němčickém rybníce u Záhlinic. Foto Zdeněk Souček
Během jednoho víkendu jsme dohromady zaznamenali 144 druhů ptáků, což svědčí o bohatství avifauny jižní Moravy i o zlepšujících se determinačních schopnostech ornitologů. Všichni účastníci setkání si kromě příjemných zážitků z pobytu v přírodě rozšířili seznam pozorovaných druhů v roce 2013 a někteří i o velmi vzácné druhy (vlaštovka skalní, jespák skvrnitý). Skokanem setkání se stala paní Milada Haasová, která si do birdlistu připsala několik desítek druhů ptáků.
Účastníci setkání Klubu 300 u rybníku Nesyt. Foto Zdeněk Souček
Seznam pozorovaných druhů ptáků
1. Labuť velká
2. Husa velká
3. Husa běločelá
4. Husice liščí
5. Kachna divoká
6. Kopřivka obecná
7. Lžičák pestrý
8. Čírka obecná
9. Čírka modrá
10. Zrzohlávka rudozobá
11. Polák velký
12. Polák chocholačka
13. Bažant obecný
14. Koroptev polní
15. Potápka roháč
16. Potápka černokrká
17. Potápka malá
18. Kormorán velký
19. Volavka popelavá
20. Volavka červená
21. Volavka bílá
22. Volavka stříbřitá
23. Kvakoš noční
24. Bukáček malý
25. Čáp bílý
26. Čáp černý
27. Luňák červený
28. Luňák hnědý
29. Orel mořský
30. Orel královský
31. Moták pochop
32. Moták lužní
33. Krahujec obecný
34. Káně lesní
35. Ostříž lesní
36. Poštolka obecná
37. Chřástal vodní
38. Lyska černá
39. Slípka zelenonohá
40. Tenkozobec opačný
41. Kulík říční
42. Čejka chocholatá
43. Jespák šedý
44. Jespák bojovný
45. Jespák skvrnitý
46. Koliha velká
47. Vodouš rudonohý
48. Vodouš tmavý
49. Vodouš šedý
50. Vodouš bahenní
51. Pisík obecný
52. Racek středomořský
53. Racek bělohlavý
54. Racek bouřní
55. Racek černohlavý
56. Racek chechtavý
57. Racek malý
58. Rybák obecný
59. Rybák černý
60. Rybák bělokřídlý
61. Holub domácí
62. Holub hřivnáč
63. Holub doupňák
64. Hrdlička zahradní
65. Hrdlička divoká
66. Kukačka obecná
67. Výr velký
68. Rorýs obecný
69. Ledňáček říční
70. Vlha pestrá
71. Dudek chocholatý
72. Krutihlav obecný
73. Žluna šedá
74. Žluna zelená
75. Datel černý
76. Strakapoud velký
77. Strakapoud prostřední
78. Strakapoud jižní
79. Strakapoud malý
80. Bekasina otavní
81. Chocholouš obecný
82. Skřivan polní
83. Vlaštovka obecná
84. Vlaštovka skalní
85. Jiřička obecná
86. Břehule říční
87. Linduška lesní
88. Linduška luční
89. Konipas bílý
90. Konipas luční
91. Konipas horský
92. Pěvuška modrá
93. Červenka obecná
94. Slavík obecný
95. Slavík modráček
96. Rehek zahradní
97. Rehek domácí
98. Bramborníček hnědý
99. Bramborníček černohlavý
100. Kos černý
101. Drozd zpěvný
102. Cvrčilka říční
103. Cvrčilka zelená
104. Cvrčilka slavíková
105. Rákosník velký
106. Rákosník obecný
107. Rákosník proužkovaný
108. Sedmihlásek hajní
109. Pěnice černohlavá
110. Pěnice hnědokřídlá
111. Pěnice pokřovní
112. Pěnice vlašská
113. Budníček menší
114. Budníček větší
115. Budníček lesní
116. Lejsek šedý
117. Lejsek bělokrký
118. Lejsek černohlavý
119. Sýkořice vousatá
120. Mlynařík dlouhoocasý
121. Moudivláček lužní
122. Sýkora koňadra
123. Sýkora modřinka
124. Sýkora babka
125. Šoupálek krátkoprstý
126. Žluva hajní
127. Ťuhýk obecný
128. Krkavec velký
129. Vrána šedá
130. Kavka obecná
131. Sojka obecná
132. Straka obecná
133. Špaček obecný
134. Vrabec domácí
135. Vrabec polní
136. Pěnkava obecná
137. Dlask tlustozobý
138. Zvonohlík zahradní
139. Zvonek zelený
140. Stehlík obecný
141. Konopka obecná
142. Strnad obecný
143. Strnad rákosní
144. Strnad luční