Otakar Holuša

Email  
Vlastní web
Datum narození 25.4.2005
Bydliště Frýdek-Místek
Zaměstnání / vzdělání Mendelova Univerzita v Brně,Lesnická a dřevařská fakulta, Ústav ochrany lesů a myslivostiÚstav pro hospodářskou úpravu lesa Brandýs nad Labem,pobočka Brno/Mendelova zemědělská a lesnická Univerzita v Brně,Lesnická a dřevařská fakulta
Oblíbené lokality Místek – přehrada Olešná, Jistebník – rybníky, Polanka nad Odrou, Lednické rybníkymezi mé oblibené lokality patřila dnes již zaniklá lokalita Paskov – odkalovací nádrže Pilík (na míste býv. Paskovských rybníků)
Počet druhů ČR 244
Počet druhů WP 322
Otakar Holuša
Pár slov o sobě

K pozorování ptáků mě přivedl můj otec (Jaroslav Holuša st.), kterého jsem již jako malé dítě doprovázel při jeho ornitologických výpravách za bahňáky především v okolí Frýdku-Místku. Na počátku mé samostatné ornitologické kariéry stála osobnost Adolfa Schwaba (1807-1891), lékárníka z Místku, ale především jednoho z největších znalců středoevropských ptáků a také tvůrce jedné z největších sbírek preparátů ptáků. Díky němu jsem se, ovšem jako samouk, naučil preparovat ptáky. Od počátku mne upoutaly Potápky (Podcipediformes), proto jsem se studiu jejich bionomie věnoval trochu „více“. Na středoškolských studiích středem mého zájmu byly nejbližší lokality v okolí Frýdku-Místku (přehrada Olešná, řeka Ostravice, Jistebnické rybníky a rybníky u Polanky n/O.), na studiích v Brně pak Lednické rybníky a VNNM. V současnosti jsem zůstal věrný „svým“ oblíbeným lokalitách, i když těch návštěv již není tolik, jako kdysi před 20lety. Dnes se s ptáky setkávám nejen o volných chvílích, ale i při své práci, kdy se „toulám“ po lesích Moravy a Slezska, a v poslední době i v oblasti Ukrajinských Karpat. V posledních letech středem mého zájmu se stal mediterán, který navštěvuji několikrát za rok. Mimo ČR za ptáky pravidelně navštěvuji Slovensko (SK), Ukrajinu (UA) a Řecko (GR), z ostatních zemích jsem navštívil Norsko (N), Švédsko (S), Finsko (FIN), Rakousko (A), Itálii (I), Španělsko (ESP), Chorvatsko (HR), Slovinsko (SLO), Bulharsko (BG), z oblasti západního Palearktu pak Maroko (MA) a Tunis (TUN), z jiných kontinentů pak Mexico, Namibii, Keňu a Malajsii.

Poslední přírůstky do birdlistu ČR

2011 - husa krátkozobá (Anser brachyrhynchus) - 26.2.2011, 1 ex. v 1. zimě, Choryňské rybníky (VS, ZL), zamítnuto FK - husice egyptská (Alopochen aegyptiacus) - 13.2.2011, 1 ex., Dyje, Břeclav (BV, JM) - berneška rudokrká (Branta ruficollis) - 2.2.2011, 1 ex., Drnholec (BV, JM) - berneška bělolící (Branta leucopsis) - 26.1.2011, 4 ex., Drnholec (BV, JM)

Nejzajímavějsí pozorování ČR

labuť malá (Cygnus columbianus), Kajka mořská (Somateria mollissima), Hoholka lední (Clangula hyemalis), Kamenáček pestrý (Arenaria interpres), Kulík hnědý (Charadrius morinellus), Jespák písečný (Calidris alba), Bekasina větší (Gallinago media), Chaluha příživná (Stercorarius parasiticus), Sněhule severní (Plectrophenax nivalis) osobní ornitologické TOPy: • několika měsíční sledování páru potápky rudokrké (Podiceps grisegena) (včetně pozorování toku, páření, hnízdění (změření snůšky) a vyvedení 3 mláďat) • v jeden den pozorován na lokalitě Místek – Olešná rybák velkozobý (Hydroprogne caspia) (2ex), racek mořský (Larus marinus) (2ex) a kulík bledý (Pluvialis squatarola) (3ex)

Nejzajímavějsí pozorování WP
Vybavení
Oblíbění ptáci nebo skupiny
Oblíbené lokality
Odkazy
Mapa